KONST / Litografier / Färglitografi 13862154
nr 1386 2154
Le Corbusier
(1887-1965), Schweiz
Färglitografi, "Art". Motivet: 29x22, yttermått inklusive ram: 45x39, ej signerad
Le Corbusier, Charles-Édouard Jeanneret, schweizisk-fransk arkitekt och konstnär född 1887, död 1965.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
måndag 22 mars 2021
kl 20:09:27
22/3 13:52:18
22 mar
Le Corbusier
Läs mer om Le Corbusier
Art Décoratifs
En dekorationsstil som uppkom mellan 1:a och 2:a världskriget.
Lennart Jirlow (f. 1936)